Najczęściej zadawane pytania

Jakimi pojazdami mogę jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania:

* pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
* pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony;
* ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Kiedy mogę rozpocząć kurs prawa jazdy?

Możliwość rozpoczęcia kursu prawa jazdy to jeden z powodów, które sprawiają, że każdy nastolatek z niecierpliwością wyczekuje swoich osiemnastych urodzin. Ale czy aby rozpocząć naukę jazdy trzeba czekać aż do tego momentu? Czy można przystąpić do kursu przed 18-stką?

Posiadanie prawa jazdy jest już w naszym kraju niemal normą. Obecnie coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu od razu, gdy tylko zaczną spełniać niezbędne kryteria. Podstawowym warunkiem jest osiągnięcie pełnoletniości, co w Polsce oznacza ukończenie 18. lat. Dla niecierpliwych mamy jednak dobrą wiadomość: kurs prawa jazdy można rozpocząć nieco wcześniej!

Każdy, komu zależy na zdobyciu uprawnień jak najszybciej, może zabrać się za realizację swoich planów już trzy miesiące przed datą osiemnastych urodzin. Warto jednak pamiętać, że prawo to dotyczy jedynie odbycia kursu i odnosi się do kategorii B oraz A2.

Po ukończeniu niezbędnych szkoleń i dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności, przychodzi pora egzaminów na prawo jazdy. Podejść do nich można jednak nie wcześniej, niż maksymalnie miesiąc przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Jeżeli więc kurs zostanie ukończony szybciej, na egzaminy będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Gdy egzaminy zakończą się pozytywnym wynikiem, kursanta czeka jeszcze ostatnia próba cierpliwości. Choć papiery potwierdzające zdanie testów natychmiast wędrują do organu odpowiedzialnego za wyrobienie prawa jazdy, cały proces trwa w sumie około 2-3 tygodni. To jednak nie wszystko. Nawet, jeśli dokument będzie gotowy do odbioru szybciej, kursant będzie mógł odebrać go najwcześniej w dniu swoich osiemnastych urodzin.

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę?

Zapisy na egzamin państwowy on-line